קומפרסור-רמת הדחיסות של גז הקירור של המזגן משפיעה על הטמפרטורה היוצאת ממנו

כאשר אנו רוצים לשנות את הטמפרטורה בה מזגן הרכב עובד, עלינו לשנות את רמת הדחיסות של גז הקירור שלו, ובכדי לעשות זאת עלינו להשתמש במדחס. מדחס, או קומפרסור, הינו חלק במזגן הרכב אשר אחראי על שליטה בדחיסות גז הקירור, כאשר ישנם סוגים שונים של מדחסים אשר פועלים בדרכים שונות לשם כך.

אז מהם סוגי המדחסים השונים וכיצד הם עובדים?

  • דרך הפעולה של מדחס: המדחסים השונים משתמשים בדרכים שונות לשם הפעלת אותם עקרונות פיזיקליים, כאשר הקומפרסורים יוצרים שינוי בלחץ מערכת הגז, אשר מוביל לשינוי בדחיסותו. שינוי זה מאפשר לנו לשלוט בטמפרטורה היוצאת מהמזגן ועל ידי כך לשלוט בטמפרטורת הרכב. ישנם שלושה סוגים עיקריים של מדחסים- מדחסים בוכנתיים, מדחסים בורגיים ומדחסים להביים, כאשר כל סוג פועל בצורה שונה.
  • מדחס בוכנתי: מדחס זה פועל בעזרת מערכת בוכנות אשר יוצרת שינוי בלחץ במערכת הגז. בוכנות אלה מאפשרות לנו לשלוט ביעילות ברמת דחיסות הגז, כאשר המערכת עצמה חסכונית ביותר. מסיבות אלא זהו סוג המדחס הנפוץ ביותר, ברוב הרכבים ניתן למצוא כיום מדחס בוכנתי. למרות האמור, בוכנות פועלות בצורה המפעילה עליהן לחצים רבים, דבר אשר גורם לשחיקה גבוהה יחסית של המערכת, המחייבת אותנו לטפל בה לעיתים קרובות יחסית.
  • מדחס בורגי: קומפרסור זה פועל בעזרת שני חלקים אשר נעים בצורה סיבובית, ולכן נקרא גם מדחס ספירלי. חלקים אלו נעים אחד כלפי השני, כאשר הם אינם מאפשרים בריחת אוויר מהחלל הכלוא ביניהם, דבר אשר משפיע על הלחץ במערכת ועל רמת דחיסות גז הקירור. מדחס זה הינו יעיל יותר ממדחס בוכנתי וכן בעל בלאי נמוך יותר, אולם הוא אינו נמצא בשימוש נפוץ כמוהו בשל מחירו.
  • מדחס להבים: מדחס זה, אשר נקרא גם מדחס סכינים, הינו מדחס הפועל בעזרת להבים מסתובבים אשר יוצרים שינויים בדחיסות הגז. להבים אלו, אשר פועלים בצורה בלתי תלויה אחד בשני, הינם בעלי בלאי נמוך ביותר ופועלים בצורה שקטה, דבר אשר הופך מדחס זה לנעים ביותר לשימוש. כמו כן, מדחס זה קטן משמעותית לעומת שני הסוגים האחרים, ולכן הוא מתאים לשימוש במערכות בהן הסוגים האחרים יהיו גדולים מידי לשימוש.
  • שמן למדחס: שמן למדחס חשוב משתי סיבות- יצירת סיכוך בין חלקי המדחס ומניעת בריחת אוויר. קומפרסור פועל על שינוי לחץ האוויר במערכת המיזוג, ולכן חייבת להיות שמירה על כמות אוויר מסוימת במערכת. השמן מונע את בריחת האוויר ומאפשר למדחס לפעול כפי הנדרש. כמו כן, בשל תנועתם הרבה של חלקי המדחס, יש לעשות שימוש בחומר סיכה בכדי למנוע שחיקה שלהם ולאפשר עבודה מיטבית של המדחס, דבר אשר מתבצע גם הוא בעזרת שמן קומפרסור. מסיבות אלו, חשוב להתאים לכל מדחס את השמן שלו ולשמור על כמות נכונה של שמן במערכת.